A water tank of height \(\frac{1}{2}\)Â m has a square base of side \(1\frac{1}{2}\) m. lf it is filled with water from a water tanker holding 1500 litres, how many litres of water are left in the water tanker? [1000 litres = 1m\(^3\)]
index-0
37.5litres
index-1
375 litres
index-2
3750 litres
index-3
37500 litres
Correct Answer:
B
Volume of water taken by the tank = \(\frac{3}{2} \times \frac{3}{2} \times \frac{1}{2}\)
= \(\frac{9}{8} m^3\)
= \(\frac{9}{8} \times 1000\)
= 1125 litres
\(\therefore\) Water left = (1500 - 1125) litres
= 375 litres.