Question on: JSS3 Mathematics - Whole Numbers II

If 6 pencils cost $12, how much do 9 pencils cost?

View related lesson
Ask EduPadi AI for a detailed answer

12/6= 2 dollars per pencil. So, 9 pencils cost 

9×2=18 dollars.

Add your answer

Notice: Please post responsibly.

Please share this, thanks!

No responses