Question on: JSS3 Mathematics - Whole Numbers II
If 6 pencils cost $12, how much do 9 pencils cost?
View related lesson
Ask EduPadi AI for a detailed answer
12/6= 2 dollars per pencil. So, 9 pencils cost
9×2=18 dollars.
Add your answer
Please share this, thanks!
No responses